بی ارتباط با ماه مبارک، کم حاشیه و بدون غافلگیری، سریال هایی که در حد سفره افطار هم از رمضان نگفتند!

به گزارش وبلاگ یاهو، سریال های ماه رمضان سال جاری در شکل و محتوای خود هیچ نشانی از ماه مبارک رمضان و عناصر آن نداشتند.

بی ارتباط با ماه مبارک، کم حاشیه و بدون غافلگیری، سریال هایی که در حد سفره افطار هم از رمضان نگفتند!

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری وبلاگ یاهو، ماه رمضان سال جاری هم سپری شد. ماهی که در کنار همه آورده های معنوی و مذهبی خود، روی سبک زندگی و شیوه زیست ایرانیان نیز تأثیرگذار است.

یکی از وجوه تمایز ماه مبارک رمضان که در دو دهه اخیر پررنگ تر نیز شده است فراوری و پخش سریال های تلویزیونی برای مخاطبان روزه دار است. سریال هایی که از دقایقی پس از افطار تا نیمه شب از شبکه های مختلف سیما روی آنتن می فرایند.

معمولاً این سریال ها با حکایت همیشگی پیش فراوریهای فشرده، برآورد برای رسیدن سریال ها به آنتن، پیش بینی میزان کامیابی یا ناکامی یک سریال، انتظار برای دیدن یک پدیده، حواشی و ممیزی های اعمال شده در زمان پخش و... نیز همراه می شوند.

سال جاری البته به جز موارد اول یعنی عجله سازندگان برای رساندن سریال به آنتن که در یک مورد (سریال پدرپسری) حتی به ضبط همزمان با پخش نیز کشیده شد، نه پدیده ای را شاهد بودیم و نه حواشی خاصی حول این سریال ها شکل گرفت.

زیرخاکی؛ طنزی که پیروز بود

شبکه یک سیما زیرخاکی به کارگردانی جلیل سامان را به آوردگاه سریال های ماه رمضان سال جاری آورده بود. یک مجموعه تلویزیونی طنز که فصل اول آن در 23 قسمت پخش شد.

داستان این سریال در فضای دهه پنجاه و روزهای انقلاب و پس از آن می گذشت و درباره مردی به نام فریبرز(فری خاکی) بود که کارش پیدا کردن گنج بوده و البته همواره کوشش هایش در این جهت ناکام می ماند.

فربیرز که به همراه همسرش پریچهر (ژاله صامتی) و فرزند خردسالش کاوه (رایان سرلک) در یکی ازمناطق جنوب شهر تهران زندگی می نماید، به واسطه برادرش که یکی از افسران انقلابی نیروی هوایی است درگیر ماجرایی می گردد که به موازات کوششش برای یافتن زیر خاکی، پای او را ناخواسته به فعالیت های انقلابی می کشاند.

یکی از ویژگی های خاص این سریال استفاده از لوکیشن های متعدد و وسایل صحنه ای بود که همگی به سال های سرانجامی دهه پنجاه تعلق داشتند. این تنوع لوکیشن ها و وفور صحنه های لانگ شات، حضور افراد پرتعداد و عناصر فیزیکی را اجتناب ناپذیر می کرد.

چنین شرایطی با توجه به بستر زمانی داستان که به اواخر دهه پنجاه بازمی گشت، کار را برای کارگردان و عوامل سریال سخت نموده بود؛ با این حال در مجموع سامان و گروه سازنده زیرخاکی توانستند باوجود بعضی ضعف ها در فیلمنامه و شخصیت پردازی با استقبال نسبی مخاطبان روبرو شوند. به گونه ای که زیرخاکی طبق نظرسنجی های سازمان صداوسیما پربیننده ترین سریال ماه مبارک رمضان شد.

پژمان جمشیدی در نقش فریبرز باغمیشه بازیگر اصلی سریال بود و ژاله صامتی، هادی حجازی فر، گوهر خیراندیش، ایرج سنجری، نادر فلاح، اصغر نقی زاده و بازیگر خردسال رایان سرلک دیگر بازیگران آن بودند.

بچه مهندس روزگار نخبگی جواد جوادی

اما شبکه دو سیما برای شب های ماه مبارک رمضان فصل سوم از سریال بچه مهندس ساخته علی غفاری را تدارک دیده بود. سری سوم این مجموعه همچون دو فصل قبلی با تهیه کنندگی سعید سعدی، در 40 قسمت هرشب ساعت 21/30 روی آنتن رفت و با سرانجام ماه مبارک رمضان هم پخش آن ادامه دارد.

در فصل سوم بچه مهندس جواد جوادی شخصیت اصلی داستان که در فصل اول دوران کودکی و در فصل دوم دوران نوجوانی او روایت شد در 24 سالگی وارد دانشگاه شده است. جواد باتوجه به استعداد و پشتکاری که دارد به یکی از نخبگان دانشگاهی تبدیل شده که در فعالیت های پژوهشی دانشگاه خود حضور پررنگی دارد و بخش عمده ای از داستان سریال نیز درباره همین موضوع است. او در این فصل نیز همچنان در پی هویت و پدر و مادر واقعی اش است.

در کنار روزبه حصاری بازیگر نقش جواد جوادی به عنوان شخصیت اصلی داستان، فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، کامران تفتی و اتابک نادری به عنوان بازیگران جدید حضور دارند.

تفاوت هایی که حوصله مخاطب را سر برد!

سرباز به کارگردانی هادی مقدم دوست از معدود مجموعه های تلویزیونی سال های اخیر است که فرایند فراوری آن از مدت ها پیش سرانجام یافته بود. البته این سریال جایگزین سریالمی جان شد که فراوری آن به واسطه شیوع ویروس کرونا متوقف ماند.

داستان سرباز درباره زوجی درآستانه ازدواج به نام یحیی(آرش مجیدی) و یلدا (الیکا عبدالرزاقی) است. آنها در آستانه شروع زندگی مشترک خود با چالش های متعددی روبرو می شوند.در این میان، یحیی پیش از امتحان تخصصی پزشکی همراه پسر دایی اش شهاب(علی هاشمی) راهی خدمت سربازی می گردد. البته این داستان کلی، با خرده داستان های متعدد و شخصیت های فرعی دیگری نیز همراه می گردد که تقریباً هرکدام برای خود قصه و پیشینه ای دارند.

هادی مقدم دوست در ادامه تجربه های ویژه و شیوه روایت خاص خود که در سریال شرایط سفید و فیلم شعله ور به عنوان نویسنده و فیلم سینمایی سر به مُهر به عنوان کارگردان داشت این بار پیچیدگی های شخصیتی آدم های به ظاهر عادی در موقعیت ها روزمره را سوژه کار خود قرار داد.

بهره گیری مقدم دوست از شیوه های غیرمعمولی همچون استفاده از صدای راوی (ناصرطهماسب)، تک گویی شخصیت ها و استفاده از پیغام رسان ها ارتباطی برای رد و بدل کردن دیالوگ ها برای عموم بینندگان تلویزیون تازگی داشت. به همین خاطر چند قسمت ابتدایی سریال با وجود پلان های طولانی و ریتم بسیار کند، برای اغلب بینندگان با حس کنجکاوی همراه بود، اما در ادامه استفاده بیش از حد و افراطی از همین شیوه ها به پاشنه آشیل سریال تبدیل شده و باعث دلزدگی مخطبان شد.

فراوری این سریال که پخشش با سرانجام ماه مبارک رمضان از نیمه گذشته از بهار سال 1397 شروع شد و پس از یکی دو نوبت توقفِ ناگزیر و ناشی از کمبود بودجه، در دی ماه سال 1398 به سرانجام رسید .

یکی از ویژگی های سریال سرباز تعدد لوکیشن و تنوع جغرافیای بستر داستانی آن است. این سریال در شهرهای مختلفی چون تهران، لواسان، ساوه، قم، زاهدان، اهواز، خرمشهر، آبادان، زابل، قزوین، دماوند، پرند، مشهد و شهرهای کربلا و نجف تصویربرداری شده است .

فهرست بازیگران سرباز نیز نشان دهنده یک ترکیب به ظاهر نامتجانس و حتی عجیب است. جایی که بازیگران پیشکسوتی همچون جمال اجلالی و اسماعیل محرابی در کنار نقش آفرینان جوانی همچون سیاوش خیرابی، گلوریا هاردی، نیما شعبان نژاد، کاوه آهنگر، افسانه کمالی و حتی جواد خواجوی (بازیگر و طنزپرداز اینستاگرامی) حضور دارند.

در کنار این افراد باید به فرحناز منافی ظاهر، رویا تیموریان، آرش مجیدی و الیکا عبدالرزاقی نیز اشاره نمود که در کارنامه کاریشان بازی در مجموعه های تلویزیون پربیننده ای دیده می شد.

سریال مناسبتی شبکه پنج باز هم دیده نشد!

در پایان، باید به مجموعه تلویزیونی پدر پسری اشاره نمود که آن هم در 40 قسمت و فراتر از بازه زمانی ماه مبارک رمضان تعریف شده است.

محمدرضا حاجی غلامی کارگردان و رضا جودی تهیه کننده این سریال طنز هستند که هر شب ساعت 23 روی آنتن شکبه 5 است.این سریال اقتباسی از کتاب آخرین نشان مردی به قلم مهرداد صدقی است که به صورت طنزگونه و اپیزودیک پخش می گردد.در سال های گذشته معمولاً سریال های ماه رمضان شبکه پنج زیر سایه سریال های شبکه های دیگر قرار می گرفت و پدرپسری هم از این قاعده خارج نبود.

در این سریال عزت الله مهرآوران نقش پدر و مریم سرمدی نقش مادر خانواده بازی می نماید. افشین سنگ چاپ، محمدجواد جعفرپور،کتایون بختیاری،یدالله شادمانی،مهدیس توکلی و مهران رجبی از دیگر بازیگران این مجموعه هستند.

این سریال روایتی است از داستان زندگی حامد با بازی (محمدجواد جعفرپور)، دانشجوی پرکوششی که متوجه می گردد تنها یک ماه برای تحویل سرانجام نامه خود فرصت دارد و این ماجرا او را درگیر اتفاقات شیرین و طنزگونه ای می نماید.

اما فارغ از کیفیت شکل و محتوایی این سریال ها باید به نکته مهمی اشاره نمود که گویا از فرط تکرار به یک رویه تبدیل شده است و آن بی ارتباط بودن سریال ها به ماه مبارک رمضان و فقدان عناصر شکلی و محتوایی این ماه در این مجموعه های تلویزیونی بود.

این موضوع البته در سال های پیش هم جست و گریخته در مجموعه های ماه مبارک رمضان تلویزیون دیده می شد، اما سال جاری به صورت کامل بر فضای این سریال ها حاکم بود. به این ترتیب نه تنها ماه مبارک رمضان و یا آموزه های دینی مرتبط با آن دراین سریال ها محلی از اعراب نداشت بلکه حتی عناصر شکلی همچون سفره افطار و یا اشاره به این که بخش هایی از داستان در ماه مبارک رمضان می گذرد هم خبری نبود.

این درحالی است که در گذشته علاوه بر این که بعضی سریال های پرمخاطب همچون گمگشته، میوه ممنوعه، صاحبدلان، اغما، او یک فرشته بود و... ارتباط مستقیمی با آموزه های دینی داشتند حتی سریال هایی مانند خانه به دوش، متهم گریخت و یا پایتخت4 هم بخشی از داستان خود را در ماه رمضان روایت می کردند.

شاید این انتقاد وارد باشد که حداقل در این سه مورد اخیر، وجود عناصر مربوط به ماه مبارک رمضان ارتباطی با داستان اصلی نداشته است، اما نباید فراموش کرد که فضاسازی و روایت داستان در بستر ماه رمضان به برقراری ارتباط ذهنی با مخاطب و الفت او با فضای داستان یاری می نماید. اتفاقی که حتی به صورت شکلی و در حد نشستن پای سفره افطار یا اشاره به روزه دریافت شخصیت ها هم رخ نداد و هیچ کدام از این سریال ها از این حیث حس و حال ماه رمضان را به مخاطبان منتقل نمی کردند.

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "بی ارتباط با ماه مبارک، کم حاشیه و بدون غافلگیری، سریال هایی که در حد سفره افطار هم از رمضان نگفتند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی ارتباط با ماه مبارک، کم حاشیه و بدون غافلگیری، سریال هایی که در حد سفره افطار هم از رمضان نگفتند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید