خبرنگاران ترخیص 80 درصدی کالاهای اساسی بدون دریافت حقوق ورودی

به گزارش وبلاگ یاهو، تهران- خبرنگاران- معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، از ترخیص 80 درصدی کالاهای اساسی بدون دریافت حقوق ورودی از گمرکات کشور اطلاع داد.

خبرنگاران ترخیص 80 درصدی کالاهای اساسی بدون دریافت حقوق ورودی

به گزارش روز پنجشنبه گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی گفت: این کالاهای اساسی شامل 25 گروه و بیش از 802 ردیف تعرفه است.

وی اضافه کرد: ذرت، جو، دانه های روغنی، شکر، گندم، چای، نهاده های دامی، برنج، سویا، حبوبات، گوشت قرمز، کود شیمیایی، کاغذ و غیره از جمله این کالاها هستند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران یادآور شد: طبق قانون برای ترخیص این کالاها از گمرک، ابتدا باید حقوق ورودی پرداخت و سپس اجازه ترخیص کالا داده گردد.

وی اضافه کرد: اکنون گمرک این اجازه را می دهد که 80 درصد کالاها ترخیص گردد و 20 درصد در گمرک باقی بماند تا کالاها در بازار توزیع و پس از فروش و متعاقب آن، پرداخت حقوق ورودی 20 درصد باقی مانده هم ترخیص گردد.

جمال ارونقی گفت: طبق مواد قانون امور گمرکی خروج هرگونه کالا از گمرک و بنادر کشور منوط به اظهار کالا به گمرک و انجام تشریفات گمرکی است.

وی ادامه داد: تشریفات گمرکی نیز ابتد با اظهار صاحبان کالا شروع و در انتهای فرآیند، حقوق ورودی پرداخت می گردد.

به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، این حقوق ورودی مشتمل بر حقوق گمرکی برای همه کالاها چهار درصد است که ازسوی مجلس شورای اسلامی وضع شده است و سود بازرگانی که توسط دولت معین می گردد و مواخذ آن، برای کالاهای مختلف متفاوت است، مالیات بر ارزش اضافه نموده و عوارض مختلفی که امکان دارد برای هر کالایی درنظر گرفته شده باشد.

وی اضافه کرد: به طور کلی، پرداخت حقوق ورودی به دو صورت پرداخت نقدی حقوق ورودی از سوی صاحبان کالا به گمرک و یا سپردن ضمانتنامه معتبر بانکی به گمرک انجام می گردد.

جمال اورنقی ادامه داد: برای کالاهای اساسی به تازگی از سوی گمرک ایران تسهیلاتی درنظر گرفته شده است.

به گفته معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران یکی از دلائلی که کالاهای اساسی در بنادر دپو می شوند، عدم وجود نقدینگی برای صاحبان کالاست. یعنی صاحبان کالا نقدینگی ندارند حقوق ورودی را در ابتدا پرداخت نمایند.

وی اضافه کرد: گمرک برای برطرف این مشکل، موافقت نموده است تا معادل حقوق ورودی و عوارض این اقلام کالا در گمرک نگهداری گردد و بقیه را اجازه می دهد تا صاحبان کالا بدون پرداخت هیچ گونه وجهی وارد کشور نمایند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ترخیص 80 درصدی کالاهای اساسی بدون دریافت حقوق ورودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ترخیص 80 درصدی کالاهای اساسی بدون دریافت حقوق ورودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید