روسیه با بدهی های دولتی خود به آمریکا خداحافظی نموده است

به گزارش وبلاگ یاهو، برخلاف ژاپن که به بزرگترین بدهکار آمریکا تبدیل شده، روسیه و چین سیاست کاهش وابستگی به دلار آمریکا و خلاص شدن از شر اوراق بهادار دولتی ایالات متحده را در پیش گرفته و در این راستا، روسیه از آزادی عمل بیشتری هم برخوردار است.

روسیه با بدهی های دولتی خود به آمریکا خداحافظی نموده است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ یاهو، روزنامه اینترنتی وزگلیاد در تحلیلی نوشته است: ژاپن به میزان قابل توجهی خرید اوراق بهادار آمریکایی را افزایش داده و به بزرگترین کشور مقروض به آمریکا تبدیل شده و جای جمهوری خلق چین را در این زمینه می گیرد . این در حالی است که روسیه و چین خط مشی مخالف این را در پیش گرفته اند. این مسئله که کدام یک از این دو استراتژی سودمند خواهد بود، هنوز معین نیست. البته روسیه به دلایل کاملا متفاوتی مجبور شده تا خود را از شر اوراق بهادار آمریکایی خلاص کند.

برای نخستین بار از ماه مه سال 2017 ژاپن به بزرگترین بدهکار دولتی آمریکا تبدیل شده است. بانک مرکزیاین کشور در ماه ژوئن میزان تعهدات مالی خود نزد آمریکا را تقریباً 23 میلیارد دلار ارزیابی کرد. در دوره زمانی از ماه مه تا ماه ژوئن، ژاپن تقریباً به میزان 60 میلیارد دلار اوراق بهادار آمریکایی خریداری کرد. این بزرگترین حجم خرید اوراق بهادار آمریکایی توسط ژاپن از سال 2013 به این طرف بود. این اطلاعات از سوی وزارت خزانه داری آمریکا منتشر شده است.

ژاپن طی چند سال گذشته، یعنی از سال 2015 میزان اوراق بهادار آمریکایی خود را کاهش داد، ولی در نیمه دوم سال 2018 به ناگهان خط مشی خود را تغییر داد و اکنون به میزان 1.122 تریلیون دلار اوراض قرضه دولتی آمریکا در اختیار دارد در حالی که میزان این شاخص نزد چین 10 میلیارد کمتر است.

روسیه در سال گذشته حجم قابل توجهی از اوراق بهادار آمریکایی خود را فروخت. این کشور در بهار سال 2018 ظرف تنها چند ماه از بخش اعظم اوراق قرضه آمریکایی خلاص شد. روسیه ابتدا در ماه مه 50 میلیارد دلار و سپس در ماه ژوپن 34 میلیارد دلار از این اوراق را فروخت و در نهایت از 96 میلیارد دلار اوراق بهادار آمریکایی که در شروع سال در اختیار داشت ، رهایی یافته و در آخر آن سال تنها 15 میلیارد دلار آن باقی ماند. با توجه به این مسئله که طرف روسی در ماه ژوئن اوراق بهادار آمریکا به ارزش 1.17 میلیارد دلار را فروخت، اکنون سهم اوراق قرضه آمریکایی روسیه نزدیک به 11 میلیارد دلار کاهش یافته است. برای درک بهتر این مسئله باید ذکر کرد که روسیه در سال 2010، 170 میلیارد دلار اوراق بهادار آمریکایی در اختیار داشت. ضمن اینکه میزان ذخایر بین المللی بانک مرکزی روسیه هم در حال افزایش قابل توجه است.

کشورهای زیادی در دنیا سعی دارند وابستگی خود به دلار آمریکا را کاهش دهند

حال باید دید کدام یک از این دو راه حل اقدام ژاپن یا خط مشی در پیش گرفته روسیه و چین منطقی به نظر می رسد.

آنتون بیکوف تحلیلگر مرکز تحقیقات و فناوری های مالی روسیه معتقد است: ساختار اقتصاد دنیای ظاهراً در حال تغییر است. این مسئله رهبران کشورها را در مقابل دو وظیفه بسیار مهم قرار می دهد: پیش بینی اینکه در مدل جدید اقتصاد دنیای چه کسی رهبری را بر عهده دارد؟ چین یا آمریکا. و دیگر اینکه این دوره تحولات با حداقل زیان چگونه باید سپری گردد؟

این کارشناس شرح داده است: گروه نخست کشورهایی هستند که چین را به عنوان رهبر ساختار جدید اقتصاد دنیای انتخاب می نمایند که از جمله این کشورها روسیه و ایران هستند. آنها فعالانه سعی می نمایند تا خود را از وابستگی به دلار آمریکا رها ساخته و میزان مبادلات بازرگانی خود را با استفاده از یورو، یوآن چین و طلا انجام دهند.

گروه دوم کشورهایی از جمله ژاپن و انگلیس هستند که آمریکا را انتخاب نموده اند. این کشورها صرفاً به خط مشی راهنمایی شده مالی و مالی از سوی آمریکا ادامه داده و ذخایر ارزی خود را به صورت دلار آمریکا و اوراق قرضه دولتی ایالات متحده حفظ می نمایند و در ایجاد ساختار موجودی ذخایر ارزی خود، تصمیمات خود را بر اساس دلایل مالی متوازن انجام می دهند. این در حالی است که جنگ تجاری بین آمریکا و چین چشم انداز اقتصاد دنیا را تیره تر نموده و آنها شتاب بیشتری برای افزایش سرمایه های خود نشان می دهند.

به گفته این کارشناس، گروه سوم نیز کشورهایی هستند که سیاست نامعینی در این رابطه دارند. از جمله آنها، آلمان، هند، لهستان و بعضی دیگر کشورها می باشند. این کشورها در جایگاهی در حد وسط قرار دارند. بعضی مواقع میزان خرید طلای خود را افزایش داده و زمانی نیز به خرید اوراق قرضه آمریکایی ادامه می دهند.

در این بین وضعیت برای چین بیش از پیش پیچیده است. در حالی که روسیه بر خلاف چین، توانسته وابستگی خود به سهم بدهی های آمریکا در ذخایر خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

روسیه، بر خلاف چین، پیروز شده سهم اوراق بهادار دولتی آمریکا در ذخایر خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این حجم کمتر نسبت به بزرگترین دارندگان آن کمتر بوده و در عین حال خروج روسیه معنای خاصی در بازارهای دنیای ندارد.

به عقیده بیکوف، از لحاظ مالی این اقدام اکنون ممکن است چندان درست و منطقی به نظر نرسد. باید توجه داشت که روسیه با توجه به با موج نخست حملات تحریمی آمریکا دست به چنین اقدامی زد، چرا که واشنگتن می توانست تاثیر زیادی بر روسیه داشته باشد و بدین ترتیب وابستگی روسیه به دلار آمریکا کاهش پیدا کرد و این مسئله کاملا منطقی است، برای اینکه نباید به کشوری بدهکار بود که هر لحظه می تواند روسیه را بدون ذخایر ارزی این کشور بگذارد.

چین هم سعی می نماید تا از خود را در برابر آمریکا دفاع کند. ولی برخلاف روسیه این کشور نمی تواند به خود اجازه دهد تا سهم اوراق بهادار آمریکایی نادیده بگیرد، چرا که این مسئله با توجه به روابط مالی نزدیک بین دو کشور سخت بوده و در عین حال مقامات پکن می توانند از این موضوع در مذاکرات خود با آمریکا استفاده نمایند. ضمن اینکه چین مسائل مالی دیگری نیز دارد که باید برای آنها به پول احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه با بدهی های دولتی خود به آمریکا خداحافظی نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه با بدهی های دولتی خود به آمریکا خداحافظی نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید