عادت شست وشوی دست در کشورها؛ تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدامند؟

به گزارش وبلاگ یاهو، یک سوم مردم جهان دست های خود را پس از توالت با آب و صابون نمی شویند.. شستن دست با آب و صابون به تنهایی سالانه باعث نجات جان 650 هزار نفر در جهان می گردد.

عادت شست وشوی دست در کشورها؛ تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدامند؟

وبلاگ یاهو - پس از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان توصیه ای بیش از همه از سوی سازمان بهداشت جهانی و نظام های بهداشت ملی کشورها به مردم جهان ارایه شده است: دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید.

این توصیه به گفته کارشناسان، کلیدی ترین سلاح بشر برای مبارزه با ویروس کروناست.

دست های ما در طول روز دهها و شاید صدها بار با سطوح مختلف تماس دارند و بدون اینکه خودمان متوجه شویم ناخودآگاه دست های خود را دهها و صدها بار در طول روز به صورت خود می زنیم.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد به طور میانگین یک نفر در طول شبانه روز نزدیک به 300 بار دست های خود را به صورت خود می مالد.

اگر این دست آلوده باشد و به چشم، بینی و دهان تماس داشته باشد می تواند ویروس را به بدن منتقل نموده و باعث بیماری گردد.

شستن مداوم دست ها و تماس نداشتن دست آلوده با صورت، کلیدی ترین توصیه سازمان بهداشت جهانی به مردم جهان در پاندمی کروناست.

این توصیه حتی از بسیاری دیگر توصیه ها از جمله ماندن در خانه و تماس نداشتن با دیگران کلیدی تر است؛ چرا که اگر فردی توصیه های بهداشت فردی و در صدرآنها شستن مداوم دست ها و نزدن دست های آلوده به صورت عمل کند؛ تاحدود زیادی خود را از ابتلای احتمالی به بیماری کووید 19 ایمن نموده است.

بنابراین می توان گفت در پاندمی کرونا ویروس جدید، مردمی که عادت دارند دست های خود را زیاد بشویند، در برابر همه گیری ویروس ایمن تر بوده و کمتر به آن دچار می شوند.

آخرین نتایج مطالعات جهانی درباره عادت شستن دست ها در میان ملت ها 5 سال پیش از سوی موسسه آمریکایی گالوپ صورت گرفته است.

این مطالعه نشان می دهد بر خلاف تصور بسیاری از کشورهای اروپایی به لحاظ رعایت بهداشت فردی پس از رفتن به توالت شرایط مناسبی ندارند و در میان کشورهای اروپایی کشورهای مسلمان ترکیه، بوسنی و بعد آنها یونان تمیزتر از بقیه هستند و کشور هلند کثیف ترین شهروندان را از نظر عادت شستن دست پس از رفتن به توالت دارد.

در این مطالعه معین شد 50 درصد هلندی ها دست های خود را پس از توالت با آب و صاوبن نمی شویند.

همچنین تنها 57 درصد ایتالیایی ها و 62 درصد فرانسوی ها و 61 درصد اسپانیایی ها در این نظرسنجی گفته اند که عادت دارند پس از رفتن به توالت دست های خود را با آب و صابون بشویند.

نقشه درصد شستن دست پس از توالت در اروپا

در حالی که برای مثال 96 درصد از مردم بوسنی و 94 درصد از مردم ترکیه و 85 درصد از مردم یونان در این نظرسنجی گفته اند دست های خود را حتما پس از رفتن به توالت با آب و صابون می شویند.

در میان کشورهای اروپایی یونان یکی از کمترین میزان ابتلا و مرگ و میر را داشته است و ترکیه هم با وجود اینکه موارد ابتلای نسبتا بالایی دارد اما آمار مرگ و میر در این کشور از بسیاری از کشورهای اروپایی و درگیر بحران کرونا به مراتب کمتر است.

شاید با در نظر داشتن این آمار بتوان دلیل بالا بودن ابتلا به ویروس کرونا جدید در کشورهای اروپای غربی از جمله اسپانیا، ایتالیا ، هلند و فرانسه و نیز مرگ و میر تقریبا زیاد ناشی از این ویروس در این کشورها در مقابل ابتلا یا مرگ و میر به مراتب کمتر در کشورهایی مثل یونان و ترکیه را درک کرد.

پاکیزه ترین مردم جهان بر اساس این مطالعه جهانی، مردم کشور عربستان سعودی هستند که 98 درصد آنها گفته اند حتما دست های خود را پس از توالت با آب و صابون می شویند.

آمارهای جهانی حاکی است یک سوم از مردم جهان پس از توالت دست های خود را با آب و صابون نمی شویند؛ یعنی از هر 3 نفر یک نفر خود را مقید نمی داند؛ یعنی 2.5 میلیارد نفر از جمعیت جهان که رقم بسیار بالایی است..

بر اساس نتایج تحقیقات جهانی، شستن دست با آب و صابون به تنهایی می تواند سالانه زندگی 650 هزار نفر در سراسر جهان را نجات دهد.

در بعضی کشورهای فقیر جهان مساله نبود آب سالم و بهداشتی و صابون مانعی برای شستشوی مداوم دست هاست در حالی که در بسیاری دیگر از کشورهای برخوردار و مرفه مساله شستن دست ها با آب و صابون به عادات فردی آدم ها وابسته است؛ برای مثال در بسیاری از کشورهای اروپایی که نه مشکل آب دارند و نه مشکل تامین صابون، عادت رفتاری مردم آنها معین کننده میزان رعایت بهداشت فردی است و آمارهای جهانی نشان می دهد دستکم بیش از 40 درصد از مردم بسیاری از کشورهای اروپایی پیش از پاندمی کرونا، خود را مقید به شستن مداوم دست ها با آب و صابون حتی پس از توالت نمی دانستند.

-

منبع: عصر ایران

به "عادت شست وشوی دست در کشورها؛ تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت شست وشوی دست در کشورها؛ تمیزترین و کثیف ترین ملت ها کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید