مخالفان واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ یاهو، بعضی مخالفان معتقدند که اگر با یک روش یا تفکری مخالفند باید با تمام آن مخالف باشند. به همین دلیل هم با واکسن مخالفند، زیرا معتقدند که این واکسن به نوعی دستاورد دنیای مدرن است و با الگوی فکری آنها در تضاد و تناقض است.

مخالفان واکسن کرونا

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری وبلاگ یاهو، نرگس بیست ساله بود که برای نخستین بار نام واکسن زگیل تناسلی را شنید. دختر جوان تهرانی در فضای مجازی و وب سایت ها درباره این واکسن و بیماری زگیل تناسلی پرس وجو کرد اما در نهایت به این نتیجه ذهنی رسید که عبارت اگر این واکسن تزریق گردد، زیر بیست وشش ساله ها از این زگیل در امان می مانند و در آینده ریسک ابتلا به سرطان رحم و تخمدان هم در وبلاگ یاهون کاهش پیدا می نماید گزاره صحیحی نیست.

نرگس، دانشجوی رشته فنی، معتقد بود که اصلا چرا باید تصور کنیم که قرار است زگیل تناسلی بگیریم وقتی که از رفتارهای خودمان آگاهی داریم و آنها را کنترل می کنیم؟، اصلا چرا باید نسخه ضعیف شده این زگیل را وارد بدن مان کنیم؟ یا اگر این واکسن در بدن من تأثیر معکوس گذاشت باید به چه کسی شکایت کنم؟

فهیمه، زن چهل وچند ساله سمنانی، درباره واکسن آنفلوآنزا این نظر را داشت، او که خود را پایبند به طب سنتی می داند، هر سال وقتی وزارت بهداشت فراخوان واکسن آنفلوآنزا می دهد، به قول خودش: چشم و گوش روی خبرها می بندد و خودش را با میوه و دمنوش طبیعی که معمولا آنها را با هم ترکیب می نماید، مشغول می نماید تا از شر بیماری ها در امان باشد.

من اعتقادی به واکسن ندارم. مهم ترین پاسخی است که افرادی مانند نرگس و فهیمه به پرسش های شما می دهند. آنها می گویند از روش های دیگری باید ایمنی به دست آورد؛ روش هایی که به گفته خودشان همواره جواب می ده.

مخالفت با واکسن از سال 1796 نخستین سالی که واکسن وارد بدن انسان ها شد، وجود داشته، تکثیر شده و به عصر حاضر رسیده است؛ مخالفت هایی که سراسری شده و گریبان کشورهای بسیاری را گرفته است. در ایران هم حامیان شبه علم و جریاناتی که ادعای دانستن پشت پرده ها را دارند، می کوشند مخالفت با واکسن را در میان کاربران شبکه های اجتماعی گسترده تر نمایند.

هجمه هایی علیه آکسفورد و واکسن کرونا

ما نمی خواهیم ویروس به بدن مان وارد کنیم، اصلا چرا باید واکسن زد وقتی ویروس رفته رفته دارد از بین می رود، من هرگز در طبیعت و کار خدا دخالت نمی کنم، اگر بنا به مردن باشد، همه می میریم چه با کرونا چه بدون کرونا و چطور می توانم به تن دختر کوچکم ویروس خفیف وارد کنم. اگر کرونای شدید بگیرد و بمیرد چه. آکسفورد دوشنبه شب اعلام نمود که پیروز شده واکسن ایمنی در مقابل ویروس کرونا را بسازد؛ واکسنی که به عقیده دانشمندان آکسفورد می تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس کرونا آموزش دهد.

آزمایش هایی که بر روی هزار و 77 نفر صورت گرفته، نشان می دهد که پس از تزریق واکسن پادتن و گلبول های سفید برای مقابله با این ویروس در بدن افراد فراوری می شوند؛ پیروزیت آکسفورد امیدوارنماینده بود اما ناکافی. کاربران فضای مجازی بعد از اعلام این خبر جشن و پایکوبی مجازی راه انداختند و ابراز امیدواری کردند که واکسن شاید حتی تا چند درصد آنها را از ویروس تاجدار ایمن نگه دارد و دست کم آنها را از مرگ حتمی نجات دهد.

در میان این خوشحالی ها اما اظهار نظرهای متفاوتی درباره خبر آزمایش واکسن کرونا ثبت می شد؛ عده ای می گفتند که حاضر نیستند واکسن بزنند، اگر واکسن بزنند و ایمن نشوند چه و کرونا به همین راحتی ما را می کشد حالا خودمان هم خودمان را بکشیم.

نیل جانسون، استاد دانشگاه جورج واشنگتن چندی پیش به یورونیوز گفته بود که تبلیغات مخالفان واکسن ممکن است در صورت کشف واکسن بیماری کووید-19 در ماه های آینده مانعی برای ایمنی جمعی در مقابل ویروس کرونا باشد. او معتقد است که اگر در روزهای آینده شیوع ویروس کرونا در جهان کم گردد، مخالفان واکسن احتمالا به این نتیجه می رسند که خطرات احتمالی تزریق واکسن از تزریق نکردن آن بیشتر است.

تجربه پزشکان نشان می دهد که تنها پس از این که از کشف و استفاده یک واکسن سال ها بگذرد، مردم تن به استفاده از آن می دهند؛ ولو این که جان شان در خطر باشد.

واکسن هراس ها چه می گویند؟

واکسن ها در ایران سالانه مقابل مرگ ومیر تعداد زیادی کودک می ایستند،؛ همان طور که در تمام جهان عملکردی مشابه دارند و فقدان شان باعث شده تا طبق آمارهای جهانی یک میلیون و 500 هزار کودک بر اثر ابتلا به بیماری هایی که واکسن آن موجود است، جان خود را از دست دهند. مهدی شفیعی، مدیرگروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هم در سال گذشته تأیید نموده بود که واکسیناسیون در هر سال مانع مرگ 2 تا 3 میلیون نفر در کشور می گردد و در حال حاضر با این عمل محافظت بچه ها در برابر بیماری هایی مانند دیفتری، کزاز، فلج اطفال و سرخک با واکسیناسیون انجام می گردد. با این حال هنوز هم بسیاری معتقدند که کارایی واکسن در زندگی عادیشان درک نشده است.

آیا واکسن زدن با باقی ارزش ها و مسئولیت ها همخوانی دارد؟ آیا اگر من واکسن بزنم، اصلا کارایی و تأثیری در عملکرد سیستم ایمنی بدنم خواهد داشت؟ یاسر خوشنویس، جامعه شناس علم و تکنولوژی، معتقد است که ضد واکسن ها معمولا این دو گزاره را در توجیه استفاده نکردن خودشان از این تکنولوژی مطرح می نمایند.

او به شهروند می گوید: بسیاری از این افراد کارایی و تأثیر واکسن را نمی پذیرند و عده ای دیگر معتقدند که استفاده از واکسن مداخله کردن در سرنوشت انسان است و ما نباید به این صورت در سلامت مداخله کنیم؛ یعنی به عقیده آنها واکسن با ارزش هایشان یکسان نیست. جنبش های مبارزه با واکسن تنها مختص به کشورهای خاورمیانه نیست و اتفاقا در کشورهای پیشرفته هم وجود دارند: بحث نپذیرفتن تکنولوژی در همه کشورها وجود دارد. من گروهی از این واکسن گریزها را سال گذشته در کشور آلمان هم دیدم این افراد به طور کلی با تکنولوژی های تازه مخالفند و از هیچ کدام استفاده نمی نمایند. این افراد علامت و المان مخصوصی هم داشتند و گاهی تفکرات وبلاگ یاهورشیستی هم پیدا می کردند.

جنبه های ضد مدرن تکنولوژی نه چندان تازه

گاهی هم واکنش واکسن هراس ها یا افرادی که با این تکنولوژی نه چندان تازه مخالفت می نمایند، جنبه های ضد مدرن دارد. خوشنویس معتقد است که گروه هایی از این ضد واکسن ها با وجود امکاناتی که جهان مدرن به آنها داده آن را یک جهان آرمانی و ایده آل نمی دانند: این افراد معتقدند که اگر با یک روش یا تفکری مخالفند باید با تمام آن مخالف باشند به همین دلیل هم با واکسن مخالفند، زیرا معتقدند که این واکسن به نوعی دستاورد جهانی مدرن است و با الگوی فکری آنها در تضاد و تناقض است.

تصویر ویروس در مقابل خود ویروس

نخستین روزهایی که ادوارد جنر واکسن آبله را کشف کرد، بسیاری با آن مخالفت کردند با این که خودشان در گذشته به صورت سنتی در حال ایمن کردن خودشان در مقابل این بیماری بودند. محمدحسین عباسپور، کارشناس ارشد زیست شناسی با گرایش میکروبیولوژی به شهروند می گوید: می دانید که این روزها ویروس آبله با واکسن به طور کلی ریشه کن شده است، اکنون شاید کسی واکسن آبله را نزند و ایمنی در برابر ویروس نداشته باشد، زیرا آبله دیگر در طبیعت وجود ندارد.

فارغ از این مسأله اما بارها و بارها دانشمندان اعلام نموده اند که واکسن به آدم ها ایمنی می دهد. عباسپور می گوید دلیل این مسأله در سال های گذشته بارها و بارها برای انسان ها روشن شده است: وقتی سیستم ایمنی بدن با یک عامل عفونی و خارجی روبه رو می گردد، آغاز به پاسخ به آن عامل بیماری زا می نماید؛ به عبارت دیگر بدن آموزش می بیند که نسبت به غیرخودی ها واکنش نشان دهد.

ایده واکسن می گوید به جای این که کل عامل بیماری زا را به بدن فرد بدهیم، بخش هایی از عامل بیماری زا را به سیستم ایمنی معرفی کنیم، این مسأله مانند این است که عکس یک نفر را به نیروهای نظامی یک منطقه بدهیم و اعلام کنیم که به محض مشاهده این فرد نیروهای نظامی با آن برخورد نمایند.

این که واکسن قسمتی از باکتری یا ویروس را به بدن معرفی کند، به مبحث خاطره ایمونولوژیک شهره است. عباسپور ادامه می دهد: وقتی ویروس یا میکروب از قبل به بدن معرفی گردد، مقدار آنتی بادی بیشتری در بدن فراوری می گردد و این باعث می گردد که بدن در مقابل کل عامل بیماری زا مصون باشد.

لشکر مخالفان واکسن کرونا

کرونا این روزها به تعداد کافی جان انسان ها را نشانه گرفته است. این را عباسپور می گوید و تأکید می نماید که بسیاری از مردم جهان معتقدند که ویروس می تواند عاملی برای بیوتروریسم باشد. این مسأله با منطق جور درنمی آید، زیرا وقتی ویروس به خودی خود عاملی برای کشتن است و جان بسیاری را می گیرد، چرا باید گمان کنیم که کشوری آمده هزینه نموده تا ما را از پا دربیاورد؟

این که چرا باید با واکسن خودمان را در مقابل ویروس کرونا قرار دهیم، پرسش دیگری است که پاسخ ها در برابر آن ضد و نقیض است. این پرسش تنها از جانب ضد واکسن ها مطرح نمی گردد و شاید در میان مردم کوچه و بازار هم عده ای بعد از شنیدن خبر پیروزیت دانشمندان در مقابل واکسن در ذهن خود این پرسش را مطرح نموده باشند. خوشنویس در این باره به نکته دیگری اشاره می نماید: مسأله در معرض ویروس قرارگرفتن است، مسأله این است که ریسک ابتلا با این کار بالا می رود؛ در حالی که هنوز تعیین نیست این واکسن کارایی لازم را دارد یا نه؟

او معتقد است که اثبات نشدن کارایی واکسن کرونا باعث می گردد که استفاده از آن تا مدتی به روال عادی بدل نگردد، زیرا پیروزیت آن مانند واکسن های دیگری نظیر ب ث ژ هنوز خودش را به مردم نمایان ننموده است. بنابراین، این واکنش ها طبیعی است و به گمان من شاید در چند ماه آینده و بعد از خبر قطعی پیروزیت واکسن کرونا مخالفان کاهش پیدا نمایند.

واکسن ها چقدر خطا دارند؟

کرونا یک مورد اورژانسی است. طبیعی است که سازمان های غذا و داروی آمریکا و اروپا مراحل تأیید واکسن آن را آسان و حتی از خطاهای احتمالی آن چشم پوشی نمایند. عباسپور هم معتقد است که هر چند برای اظهار نظر درباره واکسن ویروس کرونا قدری زود است اما معمولا نمی توان برای پیداکردن اثرات طولانی مدت واکسن بیماری های اورژانسی که روزانه تعداد زیادی از افراد را از پا درمی آورد، صبر کرد یا حتی تست های مختلفی انجام داد. دانشمندان معمولا در این موقعیت ها به پیش زمینه تحقیقات علمی خودشان نگاه می نمایند و روش ها و مسائل را از این طریق پیدا می نمایند.

او معتقد است که در شرایط بیماری کرونا و توجه به این مسأله که داروها و روش درمان این بیماری معمولا با هزینه های میلیونی همراه است باید به نظریه بازی در ریاضیات اکتفا کرد: شاید اگر 10 درصد هم گمان کنیم که ویروس با واکسن از بین می رود باید به آن تن دهیم؛ زیرا 10 درصد هم در مقابل این پاندمی جهانی میزان قابل تأملی است.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "مخالفان واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفان واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید