دیدار غول های گازی

به گزارش وبلاگ یاهو، ساعت 8 و 5 دقیقه صبح چهارشنبه 20 فروردین ماه به شرایط بدر می رسد، ولی در شب قبل آن می توان در آسمان کشور ماه را در حالت ابرماه مشاهده کرد.

دیدار غول های گازی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه سال 1399 همانند سال 2020 سالی کبیسه است، گفت: در آسمان سال 1399 به عنوان آخرین سال قرن خورشیدی، شاهد رخداد دو خورشیدگرفتگی، دو بارش شهابی و عبور سیارکی از کنار کره زمین خواهیم بود، ضمن آنکه پدیده مقارنه عظیم غول های گازی سامانه خورشیدی در حالی در امسال رخ می دهد که این همنشینی در 397 سال قبل اتفاق افتاده است.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ضمن آرزوی سلامت برای جامعه ایران پس از شیوع ویروس کرونا به رویداد های نجومی سال 1398 اشاره نمود و اضافه نمود: در سال گذشته برگزاری روز جهانی ستاره شناسی در روز شنبه 21 اردیبهشت ماه را داشتیم که گروه های مختلفی از سراسر ایران در روز و هفته جهانی ستاره شناسی برنامه های متعددی را برگزار کردند از جمله انجمن نجوم آماتوری ایران که در برنامه هایی را در مورد عمومی سازی دانش ستاره شناسی اجرایی کرد.

وی وقوع ماه گرفتگی جزیی در روز چهارشنبه، 26 تیرماه را از دیگر رویداد های نجومی سال گذشته نام برد و یادآور شد: در این راستا انجمن نجوم آماتوری ایران با همکاری کارشناسان حوزه نجومی برنامه های عمومی رصدی این پدیده را همراه با عکاسی در پارک ملت تهران و سایر استان ها مانند فارس و ایلام برگزار کرد.

عتیقی با اشاره به گذر سیاره تیر از مقابل مهر تابان در عصر دوشنبه، 20 آبان سال 98 خاطر نشان کرد: این رویداد همزمان با برگزاری پنجمین جشنواره علم برای همه بود که توسط موزه علوم و فناوری کشور به اجرا درآمد و این انجمن نیز برنامه عمومی برای رصد این پدیده در محوطه باغ موزه قصر برگزار کرد تا علاقه مندان بتوانند گذر سیاره تیر را از مقابل خورشید در لحظات غروب خورشید مشاهده نمایند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: علاوه بر آن خورشیدگرفتگی حلقوی 5 دی ماه 98 که در کشور های حاشیه جنوبی خلیج فارس به صورت حلقوی دیده می شد، در کشور به صورت جزیی قابل مشاهده بود که توسط این انجمن در ارتفاعات شمال غرب تهران مورد آنالیز و مطالعه نهاده شد و اطلاعات آن در اختیار مخاطبان نهاده شد.

به گفته وی، این رویداد نجومی در روز های نزدیک به انقلاب زمستانی بود.

رویداد های نجومی سال 1399

عتیقی به بیان رویداد های نجومی امسال (1399) پرداخت و با بیان اینکه در امسال آسمان شاهد رویداد ها و پدیده های زیبای نجومی خواهد بود، ابراز امیدواری کرد که مردم بتوانند از این زیبایی ها بهره ببرند و ادامه داد: دانش اخترشناسی به ویژه با رویکرد آماتوری از دریچه های مختلف و خاص به رویداد ها توجه داشته؛ از این رو این پدیده ها می تواند موجب آرامش درون باشد.

وی ادامه داد: در سال 2020 میلادی که در آن قرار داریم، یک سال کبیسه است و اگر در تقویم میلادی به ماه فوریه توجه گردد، مشاهده خواهد شد که این ماه در سال های عادی 28 روزه است؛ ولی این ماه در فوریه 2020، 29 روزه است و نشانگر این مطلب است که سال 2020 سال کبیسه است.

این فعال حوزه نجوم آماتوری سال 1399 را آخرین سال قرن حاضر خورشیدی توصیف کرد و یادآور شد: امسال نیز سال کبیسه را در پیش رو داریم؛ از این رو اسفند سال 1399 نیز 30 روزه است.

وی، دقت تقویم خورشیدی را در محاسبه سال و نگهداری کبیسه دانست و ادامه داد: کبیسه در دوره های 29، 33 و 37 ساله نگهداری می گردد؛ از این رو گاهشماری خورشیدی را به یکی از دقیق ترین گاهشماری ها در میان سایر تقویم های جهان تبدیل نموده است.

انتخاب نام حیوانی برای سال ها

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در مورد نامگذاری حیوانی سال ها شرح داد: این نام ها به تقویم های جلالی و خورشیدی امروزی ما نیست، بلکه مربوط به تقویم ترکی-مغولی است و این اسامی شامل نام 12 حیوان می گردد که از موش شروع می گردد و تا سگ ادامه دارد.

وی ادامه داد: ابونصر فراهی در یک واژه نامه عربی-فارسی شعری را آورده به این مضمون:

موش و بقر و پلنگ و خرگوش شمار

زین 4 چو بگذری نهنگ آید و مار

آنگاه به اسب و گوسفند است حساب

همدونه (میمون) و مرغ و سگ آخر کار

این ها مربوط به تقویم ترکی-مغولی است و برای پیدا کردن این اسامی باید شماره سال به عنوان 1399 را از عدد 6 کسر (1393) کرد که حاصل آن بر عدد 12 تقسیم خواهد شد و به جامانده یکی از اعداد یک تا 12 خواهد بود که این عدد برای امسال یک است و اشاره به موش دارد.

ایجاد مثلث نجومی در فروردین ماه

عتیقی با بیان اینکه غروب روز شنبه، 9 فروردین ماه سال 1399 هلال زیبای ماه، سیاره ناهید و خوشه پروین (خوشه ستاره ای باز در صورت فلکی صور یا گاو) یک مثلث راست گوشه و یا قائم الزاویه زیبایی را ایجاد می نمایند که ماه و خوشه پروین وتر این مثلث را می سازند.

وی اضافه نمود: از آنجایی که سیاره ناهید در این شب به اوج درخشش نزدیک می گردد، جلوه خاصی برای رصدگران و عموم مردم و عکاسان نجومی در شامگاه 9 فروردین ماه ایجاد خواهد نمود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از رخداد رویداد نجومی در شبانگاه 13 فروردین ماه اطلاع داد و گفت: در شبانگاه سیزده بدر 1399 ملکه شامگاهی سیاره ناهید به اوج درخشش خود می رسد و از سوی دیگر در نزدیک به خوشه پروین در صورت فلکی گاو است و شب های بعد از روز 13 فروردین، بسیار درخشان در آسمان غرب محل سکونت هموطنان قابل مشاهده است.

مشاهده ابرماه در نیمه های فروردین

به گفته وی در صورتی که علاقه مندان به غرب خودشان پس از غروب خورشید به آسمان نگاه نمایند، می توانند جرم ستاره ای بسیار درخشانی را مشاهده نمایند که این جرم سیاره ناهید یا ملکه آسمان خواهند بود.

عتیقی اضافه نمود: با توجه به اینکه ماه در ساعت 23 و 30 دقیقه شبانگاه سه شنبه 19 فروردین 1399 به نزدیکترین فاصله با زمین می رسد و 356 هزار و 907 کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت، ماه کاملی که شبانگاه این تاریخ مشاهده می گردد، یک ابر ماه است.

وی این ابر ماه را یک ابر ماه ویژه و اولین ابر ماه امسال توصیف کرد و گفت: ساعت 8 و 5 دقیقه صبح چهارشنبه 20 فروردین ماه به شرایط بدر می رسد، ولی در شب قبل آن می توان در آسمان کشور ماه را در حالت ابرماه مشاهده کرد.

نگرانی هایی که از برخورد شهاب سنگ وجود دارد

عتیقی با اشاره به اخبار منتشر شده در زمینه برخورد شهابسنگ به کره زمین، توضیخ داد: سیارک 52768 (1998 OR 2) سیارکی است که در اردیبهشت سال 1399 از کنار زمین عبور خواهد نمود و مدتی است که متاسفانه اخبار موجود در فضای مجازی در این زمینه با وجود شیوع ویروس کرونا، نگرانی هایی را ایجاد نموده است.

وی یادآور شد: این جرم هر چند که یک جرم آسمانی است، ولی یک سیارک عظیم است که در روز چهارشنبه، 10 اردیبهشت ماه سال 1399 به زمین نزدیک می گردد و با توجه به شرایط مداری و محل قرارگیری آن و بر اساس داده های سازمان فضایی ناسا، با اطمینان می توان گفت که این سیاره هرگز تهدیدی برای زمین محسوب نمی گردد و عبور بی خطری از نزدیکی مدار زمین خواهد داشت.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: اجرام نزدیک به زمین تحت عنوان (NEO) یا Near Erth Object شناخته می شوند، همیشه در مراکزی در کشور های جهان مورد توجه و مطالعه هستند و گزارش های این مطالعات به مراکز فضایی معتبر در جهان ارسال خواهد شد و علی رغم آنکه سیارک 1998 OR 2 به زمین بسیار نزدیک می گردد، ولی برخوردی با زمین نخواهد داشت.

وی اضافه نمود:، ولی اینکه گفته می گردد که این سیارک با چشم قابل مشاهده است، تصور اشتباهی است؛ چون قدر درخشش این سیارک حدود 11 است و برای مشاهده باید از تلسکوپ های با قطر 6 تا 8 اینچ استفاده گردد.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، این سیارک از داخل تلسکوپ به صورت جرم ستاره مانند بسیار ریز قابل مشاهده است.

عتیقی اظهار داشت: روز های 9 و 10 اردیبهشت ماه اگر رو به جنوب بایستیم و تلسکوپ را قرار دهیم، می توان طبق هدایت هایی که اعلام می گردد، این جرم آسمانی را رصد کرد.

وی با بیان اینکه این سیارک مداری دارد که هر 3 سال و 8 ماه یک بار به دور خورشید می چرخد، گفت: فاصله آن از خورشید در دورترین نقطه 5 برابر فاصله زمین از خورشید یعنی چیزی حدود فاصله سیاره برجیس از خورشید است.

روزی برای ستاره شناسان

وی روز جهانی ستاره شناسی در امسال را مصادف با روز شنبه، 13 اردیبهشت و هفته جهانی را از 8 تا 14 اردیبهشت ماه دانست و ادامه داد: هر چند این روز و هفته در ماه رمضان است، ولی فرصت خوبی برای ترویج دانش کهن و جذاب ستاره شناسی است که امیداریم تا آن موقع با برطرف مسائل فعلی شاهد برگزاری برنامه های گسترده در سطح کشور باشیم.

به گفته این فعال حوزه نجوم آماتوری، انجمن نجوم آماتوری ایران برای اولین بار مطابق با تقویم جهانی این مناسبت، در سال 1380 خورشیدی برنامه های ویژه ای را در فرهنگسرای بهمن اجرا کرد.

گرفت خورشیدی از نوع حلقوی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، گرفت حلقوی خورشیدی را یکی از مهمترین رویداد های نجومی امسال دانست و اظهار کرد: این رویداد درست مطابق انقلاب تابستانی رخ می دهد و این پدیده در کشور های جنوبی خلیج فارس به صورت حلقوی دیده می گردد، ولی در ایران به صورت جزئی دیده خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: این گرفت در تهران در ساعت 9 و 5 دقیقه به صورت جزئی شروع خواهد شد و در ساعت 10 و 16 دقیقه به حداکثر شرایط خودش می رسد و در ساعت 11 و 38 دقیقه صبح همین روز این خورشید گرفتگی در تهران به سرانجام می رسد.

عتیقی با بیان اینکه در این پدیده 48 درصد خورشید توسط دیسک ماه پوشیده می گردد و این در شرایطی است که این زمان ها برای شهر های مختلف کشور قدری متفاوت خواهد بود.

وی ادامه داد: کمترین درصد گرفت خورشید در روز اول تیر 1399 در شمال غرب ایران است که 29 درصد سطح خورشید توسط ماه پوشیده خواهد شد، ولی در جنوب شرق کشور در استان سیستان و بلوچستان تا 99 درصد سطح خورشید (تقریبا تمام سطح خورشید) پوشیده خواهد شد.

به گفته وی، این گرفت به صورت حلقوی از کنگو شروع می گردد و کشور های یمن، عربستان و عمان در جنوب خلیج فارس را طی می نماید و پس از عبور از شمال هند در شمال چین و تایوان به سرانجام خواهد رسید.

بارش های شهابی و سیاره سرخ زیبایی های آسمان 99

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران بارش پرساوشی را از دیگر رویداد های آسمان سال 1399 نام برد و خاطر نشان کرد: بارش پرساوشی در بامداد روز چهارشنبه 22 مردادماه به اوج خواهد رسید، ولی علی رغم وجود ماه در تربیع آخر و نور مزاحمی که به طور طبیعی خواهد داشت، فرصت مناسبی در فصل تابستان و هوای معتدل کوهستان های کشور است تا به رصد اجرام آسمانی و تعدادی از شهاب های این بارش پرداخته گردد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: همانند سال 1397، سال 1399 را باید سال سیاره سرخ بهرام بدانیم؛ چراکه بعد از حدود 2.5 سال، سیاره سرخ بهرام روز سه شنبه 22 مهر 1399 به شرایط مقابله خواهد رسید و تا قدر (درخشش) منهای 2.6 درخشان خواهد شد و رنگ قرمز مریخ به نارنجی گرایش خواهد یافت.

عتیقی خاطر نشان کرد: در این روز درخشش سیاره بهرام حتی از درخشش ستاره شباهنگ (شِعرای یمانی) و سیاره برجیس (مشتری) بیشتر خواهد بود.

این فعال حوزه نجومی یادآور شد: البته این سیاره در ساعت 18 شامگاه سه شنبه 15 مهر ماه یعنی یک هفته قبل از رویداد مقابله در کمترین فاصله با زمین قرار خواهد گرفت و حدود 62 میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد. هر چند شهریور سال 1414 خورشیدی بهترین شرایط نزدیکی این سیاره به زمین است.

وی اضافه نمود: زمانی که این سیاره به زمین نزدیک می گردد و در شرایط مقابله قرار می گیرد، فرصت خوبی ایجاد می گردد تا از درون تلسکوپ های قدرتمند آماتوری علاقه مندان تصاویر زیبایی از عوارض سطحی سیاره و کلاهک های قطبی تهیه نمایند.

عتیقی بارش شهابی جوزایی را از دیگر بارش های سال 1399 عنوان نمود و اضافه نمود: این بارش برخلاف بارش جوزایی سال 98 که ماه کامل بود و نور ماه زیاد بود، در سال 1399 به دلیل نبود نور ماه در آسمان بهترین بارش سال 99 خواهد بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، زمان اوج این بارش را شامگاه دوشنبه، 24 آذرماه دانست و ادامه داد: تا بامداد روز بعد یعنی سه شنبه 25 آذرماه شهاب های این بارش قابل مشاهده است.

وی اضافه نمود: ساعت 2 بامداد سه شنبه 25 آذرماه سال 1399 این بارش به اوج خود خواهد رسید که تا 120 شهاب به عنوان ZHR این بارش پیش بینی شده است.

خورشید گرفتگی که در آذر 99 رخ می دهد

عتیقی با اشاره به پدیده خورشیدگرفتگی روز 24 آذر ماه سال 1399، شرح داد: این خورشیدگرفتگی از نوع کسوف کلی است و شرایط گرفت کلی، 2 دقیقه و 29 ثانیه به درازا خواهد کشید که متاسفانه در ایران قابل مشاهده نخواهد بود و این گرفت کامل در آمریکای جنوبی در مرز آرژانتین و شیلی مشاهده خواهد شد.

وی، آخرین رویداد سال 1399 را مربوط به شبانگاه اول روز زمستان 99 عنوان نمود و گفت: در شب پس از یلدای باستانی علاقه مندان می توانند شاهد مقارنه عظیم غول های گازی سامانه خورشیدی باشند که شامل برجیس (مشتری) و سیاره حلقه برگردن کیوان (زحل) می گردد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه این مقارنه هر 20 سال یک بار رخ می دهد، یادآور شد: این رویداد در آخرین سال از قرن خورشیدی حاضر رخ خواهد داد.

به گفته وی، این مقدار نزدیکی سیاره برجیس و کیوان از دید ناظر زمینی 397 سال است که رخ نداده است. در 397 سال قبل این دو جرم آسمانی به این اندازه به یکدیگر نزدیک شدند.

عتیقی ادامه داد: زاویه جدایی این دو سیاره در رویداد مقارنه به اندازه یک پنجم قطر ماه (30 دقیقه کمان قوس یا نیم درجه) است که این میزان برابر 6 درجه کمان است و برای تفکیک و مشاهده این اجرام بهتر است از ابزار های رصدی مناسب استفاده گردد.

وی اظهار داشت: برجیس و کیوان در ساعت 7 عصر اول دی ماه غروب می نمایند و قبل از این زمان بهترین زمان برای عکاسی از همنشینی این دو جرم با تلسکوپ و یا لنز های قدرتمند است که این تصویربرداری می تواند در تلفیق با مناظر طبیعی و بنا های شاخص صورت گیرد.

عتیقی همچنین یادآور شد: سال 1399 سال کبیسه است و افرادی که متولد 30 اسفند ماه هستند، در این سال می توانند دقیقا مطابق با تقویم، تولد خود را جشن بگیرند و امیدوارم آخرین سال قرن حاضر سالی پر از سلامتی و شادابی برای ایرانیان باشد.

منبع: فرادید

به "دیدار غول های گازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار غول های گازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید