نقشه نرخ پیشرفت و پراکندگی جغرافیایی ویروس کرونا منتشر شد

به گزارش وبلاگ یاهو، گزارش نرخ پیشرفت ویروس کرونا که از سوی سازمان فضایی ایران منتشر شده به تفکیک استان ها مربوط به بازه زمانی 29 بهمن 1398 تا 27 اسفند 1398 است.

نقشه نرخ پیشرفت و پراکندگی جغرافیایی ویروس کرونا منتشر شد

این نقشه نرخ پیشرفت انتشار ویروس کرونا و شیب نمودار تغییرات تعداد مبتلایان را به تفکیک استان، بر اساس اطلاعات درج شده در مراجع رسمی کشورمان نشان می دهد.

همانطور که مشاهده می گردد، سرعت انتشار ویروس در استان های مختلف متفاوت است. استان تهران با نرخ 14.85 و استان کهکیلویه و بویر احمد با نرخ یک دهم (0.1) به ترتیب بیشترین و کمترین نرخ های سرعت انتشار بیماری را داشته اند.

استانهای قم، گلستان، مازندران، گیلان و خراسان رضوی دارای نرخ رشد بالایی بوده که نیازمند رعایت هرچه بیشتر مردم این استان ها به توصیه های بهداشتی است.

گزارش زمان انتشار ویروس به تفکیک استان ها

بر اساس این نقشه، استان قم اولین استانی است که درگیر این ویروس شده است. به صورت رسمی و بنا به گزارش وزارت بهداشت، در این استان در تاریخ 1398/11/29 ویروس کرونا مشاهده شد. استان بوشهر آخرین استانی بود که در تاریخ 1398/12/13 یعنی حدود 15 روز بعد از قم درگیر این ویروس شد.

بر اساس نقشه فوق در کلیه استان های ایران این ویروس انتشار داشته و حدود 15 روز طول کشیده که این ویروس در تمامی استانها منتشر گردد. این امر نشان از سرعت بالای انتشار این ویروس دارد.

مطابق اطلاعات ارائه شده در این نقشه، به جز چند مورد استثنا، استان های نزدیک قم زودتر از استان های دورتر دچار این ویروس شده است. همانطور که مشاهده می گردد مناطق شمالی کشور زودتر از سایر نقاط درگیر این ویروس شده و سپس به ترتیب مناطق غربی، شرقی و جنوبی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

در همین حال این سازمان نقشه پراکندگی جغرافیایی مبتلایان به ویروس کرونا در سطح کشور را با استفاده از تکنیک های زمین آمار و به روش محاسبه وزن دهی معکوس فاصله (IDW) منتشر نموده است.

همانطور که در این نقشه مشاهده می گردد تمرکز مبتلایان به این ویروس در استان های تهران، مازندران، اصفهان، قم، گیلان، البرز، سمنان و مرکزی است.

با توجه به سرعت شیوع ویروس کرونا در کشور شناخت بیمارستان ها و مراکز درمانی که پذیرای مبتلایان یا افراد مشکوک به به کرونا باشند نیز بسیار مهم است. براین اساس متخصصان حوزه سنجش از دور و اطلاعات مکانی، نقشه مراکز درمانی پذیرش کننده بیماران مبتلا به ویروس کرونا را نیز تهیه نموده­ اند.

با اضافه کردن نقشه این بیمارستان ها در گوگل مپ، کار برای شناسایی این مراکز بسیار راحت شده است.

به وسیله این لینک امکان دسترسی به این نقشه وجود دارد.

سازمان فضایی ایران اظهار داشت: تنها راه شکست زنجیره انتشار این ویروس، ماندن در خانه است. پس در خانه بمانیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نقشه نرخ پیشرفت و پراکندگی جغرافیایی ویروس کرونا منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه نرخ پیشرفت و پراکندگی جغرافیایی ویروس کرونا منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید