پلمب تعدادی از مؤسسات خاتمه نامه فروشی در روزهای آینده

به گزارش وبلاگ یاهو، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با بیان اینکه در روزهای آینده تعداد دیگری از موسسات متخلف درخصوص خاتمه نامه فروشی پلمب خواهند شد.

پلمب تعدادی از مؤسسات خاتمه نامه فروشی در روزهای آینده

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ یاهو به نقل از وزارت علوم، حسین سیمایی صراف در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر، درخصوص شناسایی و برخورد با فروشندگان و خریداران سرانجام نامه گفت: 25 موسسه متخلف در زمینه خرید و فروش سرانجام نامه به دستور بازپرس شناسایی و در یک عملیات غافلگیر نماینده، هر 25 موسسه به صورت همزمان پلمب شدند.

وی از پلیس امنیت کشور به دلیل همکاری بسیار مطلوب قدردانی کرد و اضافه کرد: خوشبختانه بنابر دستور مقامات قضایی توانستیم تمام اسناد و مدارک موسسات متخلف و توقیف شده را تحویل بگیریم. تاکنون اطلاعات بیش از یک هزار قرارداد فی مابین عرضه نماینده و مصرف نماینده را استخراج کرده ایم و پیش بینی می کنیم تا اتمام کار بتوانیم اطلاعات 20 هزار قرارداد را استخراج کنیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، با اشاره به تعداد عرضه نمایندگان و مصرف نمایندگان در این آمار استخراج شده، گفت: به طور مثال اگر 20 هزار قرارداد داشته باشیم یعنی حداقل 40 هزار نفر در این پروسه فساد نقش دارند؛ چرا که در هر قرارداد یک نفر سرانجام نامه را تهیه می نماید، یک نفر سرانجام نامه را ارائه و دفاع می نماید و یک موسسه و تعدادی کارمند که سرویس ارائه می نمایند.

وی در پاسخ به این سئوال که چه تعداد افراد حقیقی و حقوقی در این جرم نقش دارند؟ توضیح داد: 25 موسسه پلمب شده درواقع 25 شخص حقوقی هستند، ولی تمام قراردادها با اشخاص حقیقی بسته شده است؛ شامل یک رئیس موسسه، فردی که تعهد کرده سرانجام نامه را تدوین نماید و یک دانشجو نیز داوطلب این امر بوده و هزینه ای پرداخت کرده است.

به گفته سیمایی صراف، نرخ فروش سرانجام نامه در این قراردادها به صورت متغیر از 3 تا 15 میلیون تومان معین شده و بسیار جالب و باعث تأسف آن است که در بعضی موارد صفر تا صد سرانجام نامه کپی برداری شده است؛ حتی بعضی موسسات متعهد شده اند که پاورپوینت ارائه سرانجام نامه را نیز تهیه و در اختیار دانشجو قرار دهند و اشکالات جلسه دفاع را نیز برطرف نمایند. به عبارتی احتمالاً یکی از اشخاص آن موسسه در جلسه دفاع حضور پیدا می کرده و پس از شنیدن اشکالات به جای دانشجو نسبت به برطرف نواقص و تکمیل مجدد پروژه اقدام می کرده است.

وی درپاسخ به این سوال که آنالیز مدارک 25 موسسه متخلف چه زمانی تکمیل می گردد، بیان نمود: ما منتظر کارشناس رسمی دادگستری بودیم که باید از سوی بازپرس معرفی می شد، کارشناسان ما برای انجام کار مستقر شده اند، از این رو احتمالاً تا یک ماه آینده می توانیم اطلاعات اولیه تمام این قراردادها را استخراج کنیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اضافه کرد: اسامی تهیه نمایندگان، موسسات، موسسین موسسه ها، هیئت مدیره و استفاده نمایندگان سرانجام نامه ها موجود است.

وی اعلام نمود: متاسفانه تعداد عرضه نمایندگان سرانجام نامه بسیار زیاد است؛ شما کافی است خیابان انقلاب را قدم بزنید و ببینید چقدر تبلیغات، تراکت و واحد ایجاد شده که دارند این سرویس را می دهند. لذا با پلیس این هماهنگی را داریم تا برخوردی که با این 25 موسسه انجام شد برای بقیه موسسات متخلف نیز پیگیری گردد. به عبارتی این یک فاز عملیاتی بود و حتماً در روزهای آینده تعداد دیگری موسسات متخلف را توقیف و پلمب خواهیم کرد.

سیمایی صراف با اشاره به اینکه پیگیری و برخورد با متخلفان اگر مشمول زمان گردد خاصیت برخورد قاطع کاهش می یابد ادامه داد: در این راستا کاری موازی را شروع کرده ایم؛ بخشی از برخورد برعهده قوه قضاییه و بخشی دیگر نیز با وزارت علوم است، یعنی اطلاعات استخراج شده درباره سرانجام نامه های جعلی دانشجویان را به کمیته انضباطی می بریم تا مدرک فرد باطل و مطابق قانون برای فرد متخلف محرومیت 5 ساله از ادامه تحصیل و یا اخراج دائم درنظر گرفته گردد، این ها اموری است که از سوی وزارت علوم در دانشگاه های کشور انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قوانین موجود برای برخورد با این جرایم واقعاً بازدارنده هستند؟ شرح داد: قانون، قانون خوبی است البته به تازگی در راه اجرای این قانون قرار گرفتیم و در آینده محتمل است اشکالات و کاستی های آن معین گردد. البته پیش از این به صورت موردی در دانشگاه با این موضوع برخورد می شد بدین صورت که اگر دانشگاه پی می برد سرانجام نامه دانشجویی تقلبی است یا فردی در دانشگاه چنین تخلفی را انجام داده در هیئت های تخلفات انتظامی اساتید یا کمیته انضباطی برخورد انتظامی صورت می گرفت. قانون فعلی، کاستی دیگری را جبران کرده و عرضه نماینده را مجرم شناخته است؛ لذا تخلف انتظامی با جرم تفاوت دارد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اضافه کرد: قانون فوق الذکر بازدارنده است به شرطی که برخوردهای قاطع صورت گیرد و اگر کشف کردیم سرانجام نامه تقلبی است، مماشات و اغماض نکنیم. ما باید در کمیته های انضباطی دانشجویان و هیئت های تخلفات چنین پرونده هایی را آنالیز کنیم و تمام مسئولیت های قانونی مثل ابطال مدرک و لغو صندلی و ترفیعی که به استناد آن سرانجام نامه جعلی رخ داده است را به نحو مطلوب انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه اراده جدی جهت برخورد قاطع با فروشندگان و خریداران سرانجام نامه وجود دارد اعلام نمود: اما قانون قدری دست و پای ما را بسته است؛ به عنوان مثال اگر قانون این موضوع را به وزارت علوم اعلام می کرد که شما به عنوان ضابط، هرکجا عرضه دیده شد، می توانید توقیف کنید در آن صورت اجازه توقیف داشتیم و قضاوت را به دادگاه می سپردیم؛ بنابراین این نقص قانون است که باید اصلاح گردد.

سیمایی صراف در پاسخ به این سئوال که تاکنون با چند استاد و یا مدیرگروه دانشگاه برخورد شده است، گفت: هم اکنون در هیئت تخلفات وزارت علوم، پرونده های تقلب علمی موجود است، ولی قانون اجازه نمی دهد اسامی افرادی که در پروژه فساد سرانجام نامه های جعلی دست داشته اند منتشر و اعلام کنیم؛ مطابق قانون می توانیم مجازات انفصال، اخراج و سلب امتیازات مادی و معنوی را انجام دهیم ولی حق انتشار اسامی را نداریم.

وی اضافه کرد: خوشحالم که دستاورد شرکت در برنامه 18:30 شبکه خبر آن شد که زمینه اصلاح قانون فراهم گردد و آمادگی آن را داریم که تا آخر هفته پیشنهاد خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم تا وزارت علوم بتواند با عرضه نماینده برخورد مستقیم داشته باشد همان طور که با مصرف نمایندگان این امر در دانشگاه ها برخورد می نماید.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در سرانجام درباره نوع برخورد با متخلفان بیان نمود: دانشجوی متخلف محروم از تحصیل است و مدرک تحصیلی اش باطل می گردد، ترفیع و دستمزد استاد متخلف که به واسطه سرانجام نامه جعلی به دست آمده است سلب می گردد، عرضه نماینده متخلف پلمب و اموالش مصادره خواهد شد، اشخاص حقیقی متخلف روانه زندان خواهند شد و سایت های متخلف نیز تعطیل خواهند شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "پلمب تعدادی از مؤسسات خاتمه نامه فروشی در روزهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلمب تعدادی از مؤسسات خاتمه نامه فروشی در روزهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید