کوئنتین تارانتینو و فیلم تازه اش؛ روزی روزگاری در هالیوود

به گزارش وبلاگ یاهو، تارانتینو بالاخره نسخه نهایی اش را برای دست اندرکاران این جشنواره ارسال کرد و آخرین شرکت کننده محبوب امسال نامیده شد. منتقدان از این فیلم استقبال کردند و گمان می رفت تارانتینو و عواملش افتخاری کسب کنند، اما دست خالی به خانه بازگشتند.

کوئنتین تارانتینو و فیلم تازه اش؛ روزی روزگاری در هالیوود

کوئنتین تارانتینو پس از 3 سال با فیلم روزی روزگاری در هالیوود که روایتی است از آخرین روز های عصر طلایی هالیوود به دنیای سینما بازگشته است. وقایع این فیلم با بازی لئوناردو دی کاپریو، براد پیت، مارگو رابی، آل پاچینو، کرت راسل و... در سال 1969 و در لس آنجلس روی می دهد که در آن بازیگر تلویزیونی که دورانش به سر آمده و بدلکارش به فکر جفت وجور کردن اسم و رسمی در صنعت سینما می افتند.

اکران جهانی این فیلم در هفتادودومین جشنواره فیلم کن بدون حواشی نبود؛ نامش در فهرست فیلم های شرکت کننده معرفی نشده بود، اما تارانتینو بالاخره نسخه نهایی اش را برای دست اندرکاران این جشنواره ارسال کرد و آخرین شرکت کننده محبوب امسال نامیده شد. منتقدان از این فیلم استقبال کردند و گمان می رفت تارانتینو و عواملش افتخاری کسب کنند، اما دست خالی به خانه بازگشتند.

متن پیش رو گفت وگویی است که آن تامپسون، خبرنگار ایندی وایر در حاشیه جشنواره فیلم کن پیرامون ساخت فیلم روزی روزگاری در هالیوود با این کارگردان امریکایی داشته است.

کوئنتین تارانتینو سرسپرده تدوین روزی روزگاری در هالیوود که در هفتادودومین جشنواره فیلم کن روی پرده رفت، نیست. او و تدوینگرش، فرد راسکین، تمام تلاش شان را کردند تا در موعد مقرر، 21 مه، فیلم را برای اکران جهانی به محبوب ترین جشنواره اش برسانند و تارانتینو به من گفت: اگر خودش آماده نبود، فیلم را به نمایش نمی گذاشت.

به محض اینکه مطمئن شد می تواند فیلم را ارسال کند، تیری فریمو، مدیر جشنواره کن، خبر اکران این اثر را اعلام نمود. تیم راثمن، رییس کمپانی سونی، پس از اکران فیلم روزی روزگاری در هالیوود تایید کرد که حتی اگر کمپانی سونی سه بار فیلمی را که تازه از تنور دوربین 35 میلی متری درآمده و مدت زمانش دو ساعت و 39 دقیقه است، در این جشنواره روی پرده ببرد، تارانتینو باز هم به اتاق تدوین بازخواهد گشت.

فردای روزی که مخاطبان برای نخستین بار فیلمی را که یکی از داغ ترین فیلم های این جشنواره بود، دیدند، تارانتینو در هتل کارلتون گفت: ممکن است فیلم طولانی تر هم بگردد. نخستین مونتاژ راسکین چهار ساعت و 20 دقیقه بود. وظیفه او این است که تمام صحنه هایی را که فیلمبرداری می کنم را سرهم بندی کند، همه چیز را به من بدهد.

این کار برای چنین فیلمی غیرعادی نیست. ابتدا او و راسکین گمان می کردند مدت زمان فیلم حدودا دو ساعت و 45 دقیقه بگردد. تارانتینو به راسکین گفته بود: باید ببینیم می گردد از این فشرده ترش کرد. 45: 2 دقیقه مثل فیلم های قدیم کوئنتین است. بگذار ببینیم می توانیم از سبک تدوین آن کوئنتین عبور کنیم و به تدوینی محبت آمیز تر برسیم که هر مخاطبی آن را بپسندد.

حالا که او دیده است این فیلم با هزینه نود میلیون دلاری توانسته است رضایت قشری از مخاطبان را به دست بیاورد (فارغ از چند پیش نمایش آزمایشی)، تارانتینو قصد دارد دوباره نگاهی به تدوین آن بیندازد. او می گوید: دیگر چیزی را حذف نمی کنم. احتمالا صحنه هایی را به فیلم برمی گردانم. می خواستم فیلمم خیلی کوتاه شده به کن بیاید. اگر قرار است اشتباه کنم، اشتباهم در فشرده تر کردن است.

تا آنجایی که پای راثمن وسط است، تارانتینو می تواند هر کاری دلش بخواهد بکند. او می گوید: فیلم اوست. افتخارمان این است که با او همکاریم. فیلم کوئنتین تارانتینو است. همه چیز کاملا در دست توانای او واقع شده است.

تارانتینو هم تایید می کند که بله، از نقش آفرینی تمام بازیگران فیلم صحنه هایی حذف شده است؛ از لئوناردو دی کاپریو که در نقش ستاره وسترن، ریک دالتون ظاهر می گردد و در نسخه جایگزین فیلم فرار بزرگ در نقشی که استیو مک کویین را مشهور کرد، می درخشد و آل پاچینو که به عنوان کننده ای که فیلم های وسترن اسپاگتی را در Musso & Frank معرفی می کند تا اسکوت مک نری. تارانتینو می گوید: تنها صحنه ای را که مک نری بازی کرد، حذف کردیم. برخی وقت ها هم این اتفاق ها می افتد.

فیلم حول شخصیت دالتون و رفیق وفادار، راننده و بدلش، کلیف بوث (با بازی براد پیت) می گردد. دالتون در محله سی یلو درایو و در همسایگی ستاره خوش آتیه، شارون تیت (با بازی مارگو رابی) و همسر سرشناسش رومن پولانسکی (رافائل زاویروچا)، که به تازگی بچه رزماری را روی پرده برده بود، زندگی می کند.

تارانتینو می گوید: این زوج کننده هر آن چیزی هستند که ریک ندارد. در هالیوود آدم های خیلی پیروز و خیلی شکست خورده داریم و کسانی را هم که پتانسیلی نسبی دارند؛ آیا این شخصیت ها می توانند در حد پتانسیل شان کاری کنند؟ مورد عینی اش زندگی در همسایگی خانواده پولانسکی است. شارون و رومن کننده هالیوود نو هستند که مشخصا ریک در آن جایی ندارد. او این موضوع را نمی فهمد.

او یاد گرفته است که راه به دست آوردن نقش اصلی این است که مخاطب دوستت بدارد. اگر نقش جو باک (با بازی جان ویت در کابوی نیمه شب) به او پیشنهاد بگردد، آن را رد می کند. بعد از اینکه 10 دقیقه از فیلمبرداری ایزی رایدر بگذرد، پروژه را ول می کند! اگر سگ های پوشالی را به او پیشنهاد بدهند، می گوید: من نقش آن بزدل را بازی نمی کنم!

حدود 10 سال پیش، ایده ای به ذهن تارانتینو رسید که داستان روزی روزگاری در هالیوود حول آن شکل گرفت. (او به نام فیلمی که در آن موقع می ساخت اشاره نکرده، اما جدول زمانی حرامزاده های لعنتی را نشان می دهد.)

تارانتینو می گوید: با بازیگری کار می کردم که مدتی در این کار بود، آن موقع کمی سنش بالاتر رفته بود. او بدلی داشت که 20 سال با هم کار کرده بودند. ما هیچ کاری برای بازیگر بدل نداشتیم فقط می شد یک جایی دستش را بند کنیم: می گردد دست این بابا را هم بند کنی؟ آره، حتما. این بابا می آمد؛ آدم جالبی بود.

برای من کار نمی کرد، برای بازیگر ها کار می کرد. فکر کنم آخرین فیلمی بود که توانست با او کار کند. شاید یک زمانی خیلی شبیه به همدیگر بودند و می شد کلوزآپی از بدل بگیری، اما این چیز ها دیگر مساله ای نیست. فکر می کردم چقدر رابطه شان جذاب است. خیلی درباره شان نمی دانستم، اما می دانستم می خواهم زوجی اینچنین را تا پایانی حرفه شان بررسی کنم. فکر می کردم شاید روزی درباره هالیوود فیلمی بسازم.

در نتیجه زمانی که وقت نوشتن فیلمنامه فیلمی درباره هالیوود فرارسید، تارانتینو همه چیز در اختیارش بود. می دانستم می خواهم با این شخصیت ها چه کار کنم، می خواهم چه داستانی بگویم؟ بعد هم به پایان بندی رسیدم. (تارانتینو درخواست کرده است نویسنده ها و مخاطبان پایان بندی داستان را لو ندهند.) او داستانی را درباره تغییر پادفرهنگی که در هالیوود، هم در صنعت سرگرمی و هم خود شهر، رواج پیدا می کند نهایی کرد.

او می گوید: از ایده اینکه چنین چیزی را از طریق یک شخصیت، ریک، واکاوی کنم، خوشم آمد؛ کسی که بخشی از این تغییر نبود و این تغییر مثل یک جاده صاف کن از روی او رد شد. سال 1966، چند سال قبل از این داستان، او و جورج ماهاریس، وینس ادواردز و اد بیرن، در اوج بودند. نمی دانستند مایکل سارازین، آرلو گوتری، پیتر فوندا، مایکل داگلاس و کریستوفر تابوری و پسران هیپی آدم های مشهور، این شخصیت های اصلی لاغر مردنی ِ آندروجینی، با مو های انبوه، ستاره های بعدی خواهند شد.

شخصیت دالتون که دی کاپریو بازی می کند، زمانی ستاره سریال های وسترن تلویزیون بوده است و حالا ماندن در این بازی و بازگشت به فیلم ها، عصبی و نگرانش کرده است. آرزو می کند به اندازه مثل برت رینولدز پیروز باشد. او یک نفر نیست و آگاهانه تلاش کردیم او را یک نفر نشان ندهیم. ریک کمی اد بیرن، تای هاردین- مردی که ممکن بود مک کویین باشد- و کمی ویلیام شتنر است.

او و بوث راهی ایتالیا می شوند تا در فیلم سرجیو کوبوچی (دومین فیلمساز برتر ژانر اسپاگتی وسترن، پیش از تارانتینو، پس از سرجیو لئونه) بازی کنند. وقتی دالتون در صحنه فیلمبرداری جمله ها را فراموش می کند، کنترلش را از دست می دهد و در صحنه ای به یاد ماندنی، اضطرابش را با دختر هشت ساله ای تقسیم می کند.

بوثِ بدل نه تنها خیلی خونسردتر از دالتون است بلکه کمی خطرناک هم هست؛ او می تواند با بروس لی (مایک مو) مبارزه کند. تارانتینو، دی کاپریو (جانگوی از بند رهاشده) و پیت (حرامزاده های لعنتی) را می خواست و آن ها را به دست آورد. او می گوید: من یکی از خوش شانس ترین کارگردان های تاریخ هالیوودم. دو بازیگری را که قبلا با آن ها کار کرده ام، به دست آوردم، دوستم دارند و عهده دار نقش شان شدند.

بازیگر و بدلش باید تناسب داشته باشند. باید همخوانی داشته باشند. باید لباس های یک جور بپوشند، هم قد باشند، باید شبیه همدیگر باشند، می دانید اگر یکی از این دو نفر نمی توانست در این پروژه باشد باید کسی را پیدا می کردم که مناسب باشد، حداقل از لحاظ فیزیکی یا باید سراغ بازیگر های دیگری می رفتم. خوش شانس بودم که دو بازیگری را که می خواستم آن تناسب را داشته باشند، پیدا کردم و قبول کردند با همدیگر و با من کار کنند.

وقتی فیلم به شب حمله منسون به سی یلو درایو بازمی گردد، تارانتینو یک ردیف تابلو های نئون قدیمی در بلوار هالیوود نصب و از غروب روشن شان می کند و کاور خوزه فلیسیانو از ترانه کالیفرنیا دریمین را روی این صحنه می گذارد. این صحنه مرثیه ای بهت آور برای هالیوود از دست رفته است.

او می گوید: ایده درخشانی بود، در فیلمنامه نوشته بودم. این طوری صحنه های آن روز را می گرفتم؛ وقتی به نیمه شب نزدیک تر و نزدیک تر می شدیم، شب هنگام در لس آنجلس را نمایش می دادیم. مکان های مناسبی آن اطراف بود، برخی را خودمان ساختیم. رستوران قدیمی تاکو بل را پیدا کردم که حالا چیز دیگری است، اما می توانستیم آن را سرجایش برگردانیم. رستوران قدیمی Der Wienerschnitzel را پیدا کردیم که هنوز سقف قرمزش را داشت.

البته، فیلم شامل پلان هایی از رستوران مکزیکی کلاسیک El Coyote هم می گردد، که آن سوی خیابانی است که تارانتینو در آن سالن دارد. می گوید: آن موقع بورلی جدید نبود. به آن The Eros می گفتند.

فیلم عصر معصومیتِ پیش از جنبش من هم را تداعی می کند؛ زمانی که مخاطب ها به فیلم های باشکوه جذب می شدند، وقتی وست وود از سینمارو ها پر می شد. می گوید: این فرهنگ دیگر وجود ندارد. حتی اگر یک میلیاردر خل وضع تمام سالن های سینمای بلوار هالیوود را بخرد و آن ها را به شکوه سابق شان برگرداند، فکر نمی کنم کسی قدم در آن ها بگذارد. اگر بگذارند، من هم می روم. من هم سهم خودم را ادا می کنم. اما آن دوره گذشته است.

تارانتینو در تحقیقاتش تحت تاثیر یافته هایش قرار گرفت: از چهره های جنبش من هم تا نژادپرستی های محرز در تبلیغات. می گوید: به برنامه رادیویی KHJ آن سال گوش می دادم که به بیل کازبی، جان فیلیپس و تقریبا همه اشاره می کرد. همه این آدم ها، چهره هایی نابغه بودند که با زمان گره خورده اند.

مارگو رابی که شخصیت تیت آرام را ایفا می کند، کمتر از هم بازی های دیگرش در فیلم حضور دارد. در نشست مطبوعاتی جشنواره کن، گزارشگری از تارانتینو پرسید چرا دیالوگ شارون تیت اینقدر کوتاه است. او گفت: فرضیه شما را رد می کنم. در فیلم شخصیت های اصلی را طی دو روز در فوریه 1969 دنبال می کنیم و پس از شش ماه و در شب شوم هشتم آگوست 1969 به آن ها بازمی گردیم. در فوریه، تیت را تا وست وود دنبال می کنیم که به تمرین نقش فریا کارلسون در فیلم خدمه خرابکاری می رود.

در نشست مطبوعاتی کن، رابی گفت: لحظاتی را که من ایفا کردم فرصتی شد تا شارون و ظرافتش را گرامی بداریم. در این تراژدی معصومیت ضربه خورد و می توانستیم بدون کلام ابعاد شگفت آور او را نشان بدهیم. احساس می کردم مدت زمان زیادی را برای کشف این شخصیت در اختیار دارم، حتی بدون اینکه دیالوگی بگوید...

تارانتینو پس از نشست، به من گفت: صحنه های بیشتری از او داشتیم؛ صحنه هایی از همه بازیگر ها حذف شد. این فیلم داستان شارون تیت نیست، داستان ریک است. حتی داستان کلیف هم نیست؛ و تیت حضوری فرشته وار طی فیلم دارد، او روحی فرشته گونه روی زمین است، به نوعی باید بگویم او در این فیلم نیست، او در قلب های ماست.

تارانتینو در نشست مطبوعاتی تایید کرد که به پولانسکی نزدیک نشده است. اما از خواهر تیت، دبرا، کمک گرفت و از او در تیتراژ تشکر کرده است. تارانتینو می گوید: همان ابتدای کار، فیلمنامه را به او دادم تا بخواند. به دیدنش در سانتا باربارا رفتم، آخر هفته ای را با او گذراندم. درباره داستان حرف زدیم. وقتی روی سکانس Bruin (سالن سینمایی در وست وود) کار می کردیم به لوکیشن مان آمد.

سکانسی که کامل در فیلم قرار گرفت، سکانس Spahn Ranch (منطقه ای در لس آنجلس که برخی فیلم ها در آنجا فیلمبرداری می شد) بود که در سال 1969 خانواده منسون آن را تصاحب کرد. با پلانی از اسب سوارانی شروع می گردد که شهری غربی را ترک می کنند؛ این دست پلان ها را بار ها در فیلم ها و سریال های تلویزیونی دیده ایم. بوث پشت سر دختری (مارگارت کوالی) که با او لاس زده، راه می رود، اما گروهی زن به او طعنه می زنند. این صحنه پیش درآمد تهدیدی نحس است.

برخی منتقدان به تاثیرپذیری از لئونه اشاره کرده اند، اما تارانتینو به سام پکینپا نزدیک تر است. تدوینگرش به این صحنه واکنش نشان داده بود و گفته بود: تا وقتی به صحنه Spahn Ranch رسیدیم، نمی دانستم داریم فیلمی در ژانر وحشت می سازیم. تارانتینو می گوید: وقتی به این صحنه رسیدیم مثل کشتار با اره برقی در تگزاس بود. حتی فیلمبرداری رابرت ریچاردسون شبیه فیلمبرداری دان پرل در فیلم توبی هوپر است.

وقتی تارانتینو فیلم را در کن دید، به هیجان آمد: وقتی به صحنه Spahn Ranch رسیدیم، سالن سینما ساکتِ ساکت بود؛ می شد صدای زمین انداختن سوزن را بشنوی. چیزی که تمیز درآمده، میزانسن است. طراحی تولید است. یکی از بهترین صحنه هایی که در تمام فیلم هایم داشته ام، بازسازی Spahn Ranch است؛ و انتخاب این بازیگران کار فوق العاده ای بود.

ترسناک و چندش آور است. ما هر کاری از دست مان بربیاید می کنیم تا همه چیز را ترسناک و چندش آور کنیم. کیمیاگری خارق العاده ای که به تصویرش کشیدیم و نمی خواستم حال وهوایش را برهم بزنم.

فیلم عصر معصومیتِ پیش از جنبش من هم را تداعی می کند؛ زمانی که مخاطب ها به فیلم های باشکوه جذب می شدند، وقتی وست وود از سینمارو ها پر می شد. می گوید: این فرهنگ دیگر وجود ندارد. حتی اگر یک میلیاردر خل وضع تمام سالن های سینمای بلوار هالیوود را بخرد و آن ها را به شکوه سابق شان برگرداند، فکر نمی کنم کسی قدم در آن ها بگذارد. اگر بگذارند، من هم می روم.

من هم سهم خودم را ادا می کنم. اما آن دوره گذشته است. تارانتینو در تحقیقاتش تحت تاثیر یافته هایش قرار گرفت: از چهره های جنبش من هم تا نژادپرستی های محرز در تبلیغات. می گوید: به برنامه رادیویی KHJ آن سال گوش می دادم که به بیل کازبی، جان فیلیپس و تقریبا همه اشاره می کرد. همه این آدم ها، چهره هایی نابغه بودند که با زمان گره خورده اند.

ترجمه: بهار سرلک

منبع: فرادید

به "کوئنتین تارانتینو و فیلم تازه اش؛ روزی روزگاری در هالیوود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوئنتین تارانتینو و فیلم تازه اش؛ روزی روزگاری در هالیوود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید